З ЖИТТЯ ХМЕЛЬНИЦЬКИХ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ: ДОРОГА ДО ХРАМУ

Російсько-українська війна на Сході України змусила українців зовсім під іншим кутом подивитись на самих себе; ми усвідомили, що здобути перемогу над агресором неможливо, якщо не згуртуватись під прапором боротьби проти негативних проявів гріха, що є в нас самих. А Бог у цій боротьбі посідає чільне місце, і тільки при Його допомозі ми можемо мобілізувати всі сили. Хоч держава і військо, за законом, відділені від Церкви, та реалії змусили їх стати союзниками в цей нелегкий час. Тому досить швидко і ефективно почав функціонувати інститут військового капеланства, для створення якого немало доклали зусиль наші законотворці, але особливо – церковна ієрархія та командування збройних сил України.

Непогані результати співпраці між Церквою і військом показує Хмельниччина. Так, з благословення Високопреосвященнішого Антонія, Митрополита Хмельницького і Кам’янець-Подільського, в єпархії створено відділ військового духовенства на чолі з головним капеланом області – священиком Димитрієм Махотою. Практично всі військові частини, шпиталі, підрозділи правоохоронців, а також Академія прикордонної служби України, прийняли в штат священиків-капеланів. В області ж, крім штатних капеланів, свій послух опіки над військовим персоналом і службовцями силових структур несуть священики Української Православної Церкви Київського патріархату на волонтерських засадах.

Більшість згаданих частин війська і поліції для задоволення своїх духовних потреб мають каплиці та пристосовані молитовні кімнати, а деякі з них на своїй території зводять відповідні храмові будівлі.

Здійснюючи духовну опіку над військовослужбовцями отці-капелани регулярно проводять духовно-просвітницькі бесіди, навчаючи їх основ християнської віри. Причому, такий діалог здійснюється виключно на умовах взаємної довіри та без жодного примусу з боку керівництва.

Так, для прикладу, за пропозицією головного капелана єпархії, військовослужбовці ракетної частини Хмельницького, в неділю, 9 липня 2017 року, в супроводі свого духовного наставника – ієрея Артема Капиці, одною з груп пішою ходою вирушили для участі в Божественній Літургії до кафедрального собору на честь св. ап. Андрія Первозванного, що на вулиці Козацькій. Більшість прибулих воїнів, після попередньої молитовної підготовки, удостоїлися таїнства Сповіді та причастилися Тіла і Крові Господа нашого Ісуса Христа.

Настоятель собору – митрофорний протоієрей Іван Марущак люб’язно зустрів військовослужбовців, вручивши кожному символічний подарунок, та після неформальної душевної розмови запросив їх до подальших зустрічей в храмі.

На думку владики Антонія, подібні кроки в напрямку воцерковлення особового складу нашого війська обов’язково скоро принесуть добрі плоди, які допоможуть нам і в подальшому мирному житті.