В ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ ВІДБУЛАСЯ ЗУСТРІЧ КЕРІВНИЦТВА ОБЛАСТІ З ПРЕДСТАВНИКАМИ ЦЕРКОВ

31 жовтня 2018 року, о 9.00, в приміщенні Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Островського, з ініціативи голови Облдержадміністрації пана Вадима Лозового, відбулася зустріч за круглим столом керівництва області, працівників Управління культури, національностей, релігій та туризму ОДА, а також силових структур з представниками православних церков.

Українську Православну Цервку Київського Патріархату на заході представляв високопреосвященний митрополит Антоній (Махота), керуючий Хмельницькою єпархією, якого супроводжували: секретар єпархії – митрофорний протоієрей Володимир Марущак, військовий капелан – архімандрит Даниїл (Тарнавський) та керівник прес-служби єпархії – протоієрей Миколай Катрич.

Темою наради стала низка питань, що стосуються стану і перспектив міжцерковних і державно-церковних стосунків. Крім того, учасники відверто і невимушено обговорили питання необхідності збереження взаємної терпимості і миру в релігійній сфері за умов, коли в православному світі відбуваються тектонічні зміни, а саме – здобуття Україною церковної незалежності.

Відкрив зібрання Вадим Миколайович Лозовий, який поінформував про мету і завдання нинішньої зустрічі. На думку керівника облдержадміністрації, сьогодні ми є свідками еволюції свідомості українського соціуму в бік утвердження єдності народу довкола таких національних цінностей, як, зокрема, єдина Церква. Доповідач зауважив, що запорукою міжконфесійного і міжцерковного миру мають бути християнські заповіді.

Наступним виступив владика Антоній. Звертаючись до присутніх, він, в першу чергу, висловив подяку владі за неухильне дотримання принципів неупередженості і рівноправ’я щодо церков та релігійних організацій; торкнувся історичних передумов нинішнього стану церковного середовища; наголосив на позитивності тих змін, що відбуваються сьогодні; закликав до єднання не на словах, а на ділі; водночас, наполіг, що форсування і примус в Церкві є неприпустимими та шкідливими.

Відбулася і певна дискусія з представниками православних, які перебувають в єдності з Московським патріархатом, котрі висловили майнові претензії на адресу Київського Патріархату.

Знайшла підтримку також ідея митрополита Антонія створити в межах області міжконфесійний дорадчий орган на зразок Духовної Ради міста Хмельницького, який зміг би також оперативно реагувати на проблематику та виклики, що є предметом розгляду нинішнього круглого столу.

Крім того, разом з керівником Головного управління національної поліції в Хмельницькій області паном Василем Віконським, присутні обговорили питання безпеки і запобігання злочинності та збереження церковних цінностей у храмах.

Загалом зустріч, зважаючи на те, що в цьому форматі вона була організована вперше, на думку учасників, виявилася дуже потрібною. Очевидно, результативність її могла б бути вищою – цьому посприяла б участь безпосередніх керівників єпархій інших юрисдикцій.