СВЯТО РІЗДВА БОГОРОДИЦІ В НАДЗБРУЧАНСЬКОМУ СЕЛІ КАНІВКА

21 (8 стар. ст.) вересня 2017 року, коли вся повнота Українського Православ’я молитовно вшановує Пресвяту Богородицю в день Її Різдва, мешканці надзбручанського села Канівка, що у Волочиському районі Хмельницької області, урочисто відзначили престольне свято.

Канівка – особливе село в Україні з трагічною долею, адже в часи Другої Світової війни практично повністю було знищене німецькими фашистами: спалено всі 132 житлові будинки, всі колгоспні споруди, 80 мешканців Канівки розстріляно та спалено живцем, 54 колгоспники забрано у рабство до Німеччини. День 24 січня 1944 року став фатальним для мешканців села: 75 осіб було вбито за один день. Із всіх вижило лише кілька осіб.

Однак село відродилося. Та пам’яник жертвам тої страшної війни є нагадуванням для старшого та засторогою для молодшого поколінь про те, якої глибини падіння може сягати рівень людської моральності та якої висоти може сягати героїзм і терпіння.

В багатьох мешканців досі болять душевні рани, завдані бездуховним радянським періодом, коли Церква Христова була гнана. Але з настанням незалежності України в селі облаштовано православний храм. Показовим фактом є те, що це релігійна громада, яка одною з перших і одною з небагатьох на Хмельниччині після початку Російсько-української війни 2014 року звільнилася від духовного гніту Московського патріархату і тепер перебуває в складі Хмельницької єпархії УПЦ КП.

Сьогодні не звичайне храмове свято для селян, бо нині відбулася і перша архіпастирська візитація Високопреосвященнішого Митрополита Антонія, керуючого Хмельницькою єпархією УПЦ КП, який відгукнувся на запрошення настоятеля та громади.

Владика Антоній у храмі очолив служіння Божественної Літургії. Владиці співслужили священики Волочиського благочиння, зокрема: настоятель парафії Різдва Пресвятої Богородиці села Канівка – протоієрей Олександр Гуцалюк, благочинний Волочиського міського благочиння – митрофорний протоієрей Миколай Фатич, настоятель храму Архістратига Михаїла села Бальківці – митрофорний протоієрей Миколай Пасєчка, настоятель храму Святителя Миколая – митрофорний протоієрей Василь Родзоняк. Після Літургії було звершено водосвятний молебень із хресною ходою довкола храму.

Після урочистостей парафіяни мали невимушене спілкування з владикою Антонієм, яке виявилося дуже цікавим для обох сторін: зокрема, митрополит був вражений розповідями старожилів про історію села, а люди почерпнули для себе багато корисного від особи такого високого духовного сану.