МИТРОПОЛИТ АНТОНІЙ ВЗЯВ УЧАСТЬ У НАУКОВО-ПРАКТИЧНІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ

31 травня 2017 року в місті Хмельницькому на базі обласного інституту післядипломної педагогічної освіти відбулася науково-практична конференція на тему: «Духовно-моральне виховання молоді в контексті концепції «Нової української школи».

Високопреосвященний Антоній, Митрополит Хмельницький і Кам’янець-Подільський, керуючий Хмельницькою єпархією Української Православної Церкви Київського Патріархату, Голова Духовної ради міста Хмельницького, взяв участь у роботі конференції, зокрема у церемонії відкриття та на пленарному засіданні, де перебував у якості експерта і почесного члена президії.

Протягом роботи конференції тривала виставка науково-методичних матеріалів з питань духовно-морального виховання, а також відбувалися секційні засідання з тематики конференції.

Його Високопреосвященство виступив перед учасниками заходу з доповіддю «Акуальність викладання предмету «Християнська етика» в загальноосвітніх навчальних закладах області».

Владика Антоній поділився з присутніми роздумами і власним баченням згаданої проблематики, зокрема сказав таке: «Бог-Творець заклав у людині величезний потенціал саморозвитку, який ми маємо розвивати. Проблему виховання молодого покоління неможливо вирішити без врахування необхідності прищеплення йому моральних основ, джерелом яких є, власне, християнська, євангельська мораль. Сама молодь, як об’єкт виховного процесу, є набагато кращою, ніж комусь може здаватися. Це «матеріал», з якого нам необхідно намагатися сформувати ідеал. Та не все так просто. По-перше, нинішнє суспільство вкрай секуляризоване – це не тільки наслідок минулого, але й нова тенденція. Крім того, сам образ Христа в побутовій свідомості спотворений і також секуляризований. Церква ж часто-густо бачиться як своєрідна сервісна служба…».

Доповідач, окреслюючи стан викладання основ християнської етики, зауважив: «Хмельницька область «пасе задніх» у запровадженні уроків християнської етики. Кількість шкіл і класів надзвичайно мала. Причини цього різні. В першу чергу – об’єктивні. Школа і Церква сьогодні найчастіше, будучи відділеними одна від одної (цей стан, очевидно, в наших умовах є пережитком радянського минулого), на жаль, не можуть повноцінно і ефективно забезпечити навчально-виховний процес. Церква залучає до своєї просвітницької діяльності, осередками якої є, в основному, недільні школи, дуже обмежений контингент учнівської молоді. Церковним служителям нерідко бракує педагогічних знань і досвіду.

Водночас школа, яка є виключно світською інституцією, обмежена відповідною дозволеною тематикою і принципом позаконфесійності. В школі можуть допускатися до викладання предмету християнської етики вчителі, для яких християнство і Біблія є чимось зі сфери культурології, але ніяк не предметами внутрішнього переживання. А з іншого боку, є факти викладання християнської етики занадто заанґажованими особами, коли викладається обрядовість (в гіршому її розумінні) однієї конфесії.

Тому без співпраці школи і Церкви досягнути бажаного результату неможливо. Ми повинні перестати боятись одне одного. Але для нашої гармонійної роботи необхідне і чітке законодавчо-правове поле…».

Організатори конференції, серед яких були представники Департаменту освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації, Національного університету «Острозька академія» та Хмельницького університету управління та права, подякували владиці Антонію за змістовний виступ і участь у заході.